Nipid, kuidas vältida hasartmängusõltuvuse tekkimist

Hasartmängusõltuvus on tõsine probleem, mille olemasolu ei saa eitada ega sellest ümber vaadata. Fakt on see, et igaüks võib sattuda hasartmängudest sõltuvusse. Isegi, kui sa arvad, et oled täiesti kaitstud, ei ole tegelikult keegi selle eest kaitstud.

Kasiinos mängimine on küll lõbus, kuid enne, kui asud lõbutsema, tasuks endale selgeks teha, kuidas tagada, et mängimine ei võta üle sinu elu ega tekita sulle probleeme. Siin on mõned olulised nipid, mida meeles pidada.

1. Sea endale ajapiirang

Ajapiirang on üks kõige lihtsamaid mehhanisme, mille abil kontrollida hasartmängusõltuvuse teket. Tegemist on ühe väga lihtsa tehnoloogilise vidinaga, mis on saadaval iga Eesti kasiino sätetes. Ajapiirang nimelt piirab seda, kui kaua sa kasiinos viibid. Nii on tagatud, et sa ei veeda kasiinos mängides liialt palju aega.

Piirangu seadmiseks ei tule teha muud, kui vaadata oma konto sätteid kasiinolehel või esitada taotlus kasiinole.

2. Pane paika kaotuste limiit

Kaotuste limiit on veel üks piirangumehhanism, mis on saadaval kõikides kasiinodes. Nagu võid nimest oletada, piirab see limiit seda, kui palju raha sa oled kaotanud. Kui oled liialt palju kaotanud, siis ei saa rohkem mängida teatud aja jooksul.

Selline piirang on kasulik, kuna aitab tagada, et sa ei mängi kasiinos liiga palju raha maha – nii on tagatud ratsionaalne mängimine. Taoliseid piiranguid on võimalik endale sätestada Maksu- ja Tolliameti lehel, kuid tavaliselt piisab sellest, kui saata avaldus kasiinole (kes saadab seejärel selle EMTA-sse edasi).

3. Kasuta sissemakselimiiti

Kolmas oluline limiit, mis on enamikes kasiinodes  saadaval, on sissemakselimiit. Ka selle näol on tegemist rahalimiidiga, mis piirab seda, kui palju sa saad raha kasiinosse kanda teatud ajaperioodi jooksul.

Sissemakselimiit on mõnes mõttes neist kõigist kõige kasulikum, kuna tagab, et sa ei saa kasutada liiga palju oma igakuist raha selleks, et kasiinos mängida. Teadupärast on see just nimelt üks kõige suuremaid probleeme oma mänguharjumuse piiramise juures, seega tasub kasutada sissemakselimiiti kohe mängimise algusest alates.

4. Pea eelarvet

Enne, kui alustad kasiinos mängimist, tasuks teha kodune eelarve, et välja selgitada, kui palju sul on üldse vaba raha kasiinos kulutamiseks. Vahel ei pruugi me tegelikult isegi teada, kui suur summa on meil vaba ning võib juhtuda, et kui kannad suure hooga raha kasiinosse, et pisut lõbutseda, jääb kuu lõpus raha alles liiga vähe ning sa ei tule enam ots-otsaga kokku.

Kuigi see pole nii otseselt seotud sõltuvuse vältimisega, on see oluline punkt mõistmaks, kui palju sul on raha kasiinos kasutamiseks. Kui sa kasutad ainult vaba raha, ei muutu kasiinos mängimine probleemiks, vaid jääb mõnusaks meelelahutuseks.

5. Ära kasuta mängimiseks summat, mida vajad elamiseks

Kõige olulisem viis, kuidas vältida hasartmängusõltuvuse tekkimist, on alati mängida rangelt vaid selle summaga, mis on sul igakuisest eelarvest üle (nagu eelmises punktis mainitud). Isegi, kui sa kaotad kogu raha, siis aktsepteeri seda – kasiinomängud on vaid mängud, mitte võimalus rikkamaks saada. Kui kaotad oma raha, siis mine lihtsalt eluga edasi ja ära naase nii pea mängima. See on kõige selgem viis, kuidas vältida, et satud probleemidesse ning mängimine läheb kontrolli alt välja.

Kui sul on aga juba mängimine kontrolli alt väljunud, otsi kindlasti abi – selle jaoks on Eestis olemas spetsiaalne Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus, kus antakse abi ning toetatakse. Ära karda abi otsida – hasartmängusõltuvus on reaalne probleem, mida annab küll vältida, kuid mida annab ka parandada.

Seotud artiklid